GDPR
X
Yamasee.eu använder sig inte av
några uppgifter som går att spåra
tillbaka till användaren efter att
denne har lämnat sidorna.
YAMASEE & WAWE's

Utställningar

Klubb
Plats
Datum Planerade och genomförda Klass Domare Resultat
2023
 
 
Jyrak
Hedensted
18 nov
2022
SK
Upplands Väsby
10 sep Yamasee Yatzy Bear Running
EUR e 02
Bedömning 2
Klass 9
Ulrika Eriksson Champion
Bedömning 1
Klass 9
Ad de Bruin CAC
SkKK
Östra Ljungby
13
augusti
Yamasee Yatzy Bear Running
EUR e 02
Klass 9 Anna Wilcek CAC
SNRF
Uppsala
28 maj Wawe's My B2 Katitzis kull Klass 20 Katerina Andifandy Bästa Kull
Kull
Wawe's My B3 Rosina
EUR f
Klass 16
Ungdjur 3-6 månader
Katerina Andifandy Ex 2
Wawe's My B3 Pamina
EUR f
Klass 16
Ungdjur 3-6 månader
Katerina Andifandy Ex 3
Wawe's My B3 Marzellina
EUR f
Klass 16 Ungdjur 3-6 månader Katerina Andifandy EX 1, CACP
BIG, NOM
Wawe's My B3 Papageno
EUR n 24
Klass 16B (kastrat)
Ungdjur 3-6 månader
Katerina Andifandy CACP, NOM, Bästa kastrat hane 3-6 mån
Bästa kattunge KH
1 januari 2020 - 27 maj 2022 inga utställningar
2019
SVISS
Hässleholm
  CH DK Rothe´s Isodora Rødkælk,
EUR f 23
7   Internationell Champion
2018
Köge 23
september
CH DK Boholdt Finn the Giant, EUR n 5   CAGCIB
22
september
CH DK Boholdt Finn the Giant, EUR n 7   Internationell Champion
Fräset
Uppsala
7 januari CH DK Boholdt Finn the Giant, EUR n 7   CACIB
6 januari CH DK Bohold Finn the Giant, EUR n 7   CACIB
2017
UK
Uppsala
18 juni CH DK Boholdt Finn the Giant
EUR n
9 Philippe Ventura de Guerny Champiom
17 juni CH DK Boholdt Finn the Giant
EUR n
9 Yan Roca Folch CAC
NERK
Örebro
3 juni CH DK Boholdt Finn the Giant
EUR n
9 Martin Urban CAC
SNRF
Upplands Väsby
14 maj CH DK Boholdt Finn the Giant, EUR n 13 Dagny Dickens CAC
13 maj CH DK Boholdt Finn the Giant, EUR n 15 (ungdjur) CAC J
2016
SkKK
Helsingborg
13 augusti Yamasee Yatzy Bear Running
EUR e 02
12
Färgbedömning
  EX 1
EUR e 02 64
Yamasee My A Audhumla
EUR f 23
9   Champion
Mikkel, EUR n 24 Novisklass Eric Reyers
Nathalie Smiths
Godkänd
EUR n 24
FHK
Varberg
19 Mars Mikkel
XSH n 24
Novisklass   Godkänd
EUR n 24
2015
World Winner
Malmö
24-25 oktober IP Yamasee Yatzy S-u Hiawatha
EUR e 03
6 Yan Roca Folch CAGPIB
IC DK Rothe's Desirée
EUR f 23
5 Yan Roca Folch CAGCIB
Racekatten
Køge
27 september CH DK Rothe´s Desirée
EUR f 23
7 Grazyna
Laskowska-Malaga
Internationell Champion
2014
SkKK
Helsingborg
17 augusti Yamasee My A Audhumla,
EUR f 23
9 Ulrika Eriksson CAC
16 augusti Yamasee My A Audhumla,
EUR f 23
9 Thea Friškovic CAC
MIN
Kristianstad
22 februari Yamasee MX S Snowball,
MAN x f 09 54
9 Glenn Sjöbom Avelsgodkänd
2013
FMK
Ljungbyhed
6 oktober CH DK Rothe´s Desirée,
EUR f 23
7 Helene Lis CACIB
Yamasee MX S Fortuna,
MAN f 53
11 Helene Lis EX 1

SVISS
Trelleborg

9 juni Yamasee MX S Fortuna,
MAN f 53
11 Yan Roca Folch EX 1, NOM
PR Yamasee Yatzy S-u Hiawatha,
EUR e 03
8 Stéphanie Seraï Internationell Premier
8 juni Yamasee MX S Fortuna,
MAN f 53
11 Stéphanie Seraï EX 1
Sydkatten
Malmö
21 april CH Aemilia av Buerlia (N),
EUR d 02
7 Françoise Dubois Internationell Champion
DK Boholdt Vigga Bro,
EUR ns 22
9 Sabine Dreiling CAC
DK Boholdt Harry Potter,
EUR d 24
11 Thea Friškovic EX 1

SK
Stockholm

31 mars BIS uppfödning KAT 3
Yamasee MX S Feliz,
MAN f 09 51
12 Ulrika Eriksson EX 1
Yamasee MX S Fortuna,
MAN f 53
12 EX 1
Yamasee MX S Jinglebell
MAN x f 02 54 62
12 EX 1
BIV
ej godkänd variant
Yamasee MX S Snowball,
MAN x f 09 54
12 EX 3
Yamasee MX S Jubilee,
MAN x f 54
12 EX 2
Yamasee MX S Amora,
MAN x fs 54
12 EX 4
CH DK Rothe´s Desirée,
EUR f 23
7 CACIB

MIN
Kristianstad

24 februari DK Rothe´s Desirée,
EUR f 23
9 Ulrika Eriksson Champion, NOM, BIS
(N) Ruvang´s Long Tail Sally,
MAN n 01 53 62
9 Glenn Sjöbom CAC
23 februari DK Rothe´s Desirée,
EUR f 23
9 Glenn Sjöbom CAC